Celková vzdialenosť: 35 km
Prevýšenie: 482 metrov
Kopce: Oude Kwaremont, Paterberg, Koppenberg a Taaienberg
Tak ako je futbal národným športom v Anglicku a hokej v Kanade, Belgicko žije celé desaťročia cyklistikou. Niet divu, že viacero z najprestížnejších pretekov, takzvaných "Klasík", sa jazdí práve tu. Špecifické sú najmä dlhými úsekmi "pavé", teda starodávnymi cestami postavenými z kamenných kociek. Mnohé z nich si pamätajú ešte napoleonových vojakov a dnes slúžia už len ako cesty pre poľnohospodárske stroje. Mnohé z nich doslova zachraňuje práve cyklistická komunita, pretože bez týchto úsekov by belgické klasiky stratili svoje čaro.
Zajazdiť si na týchto úsekoch je úžasný zážitok, cez televíznu obrazovku totiž nie je možné pochopiť, čo si vyžaduje jazda na tvrdom cestnom biku po týchto kockách. My sme mali k dispozícii na ne len pár hodín, takže sme zvolili pomerne krátky okruh. Možno vám však bude stačiť ako inšpirácia na výlet práve do tejto legendárnej lokality.
Centrum flámskych klasík je mesto Oudenaarde, kde sa nachádza napríklad aj cyklistické múzeum. Našu trasu sme začali kúsok južnejšie, v rámci 35km okruhu môžete prejsť hneď štyri slávne stúpania Flámska - Oude Kwaremont, Paterberg, Koppenberg a Taaienberg. Upozorňujem však na nevyhnutnosť lokálneho sprievodcu alebo dobrej navigácie, len pri letmom pohľade na mapu zistíte, že belgický vidiek tvorí na rozdiel od nášho bludisko stoviek malých kľukatých cestičiek a zorientovať sa tu pre cudzinca je prakticky nemožné.
Ako prvý na rane sme mali Oude Kwaremont. Ťažko povedať či najslávnejšie stúpanie z dnešného menu, všetky majú svoje príbehy. Tento je pravidelnou súčasťou preteku Tour of Flanders od roku 1974. S dĺžkou 2200 metrov je najdlhším stúpaním s pavé. Maximálny sklon však dosahuje len 11%, príjemné zahriatie. Kockami som však hneď zaskočený. Nedajú sa porovnať so žiadnymi slovenskými "mačacími hlavami". Tie naše sú krásne poukladané vedľa seba, tvoria súvislú dlažbu. Pripadá mi ako diaľnica v porovaní s tým, čo majú tu. Toto sú skôr akési skaly pohádzané do hliny s medzerami na dve kolesá. Aj pri pomalšej jazde do kopca zo mňa idú vytriasť dušu. Som z nich taký rozhádzaný, že si vôbec neviem nájsť vlastné tempo a krvopotne bojujem s každým otočením pedálov. Potvrdené, tieto preteky fakt vyhrávajú len špecialisti, ktorí vedia ako jazdiť na pavé. Nejako sme sa teda dostali hore, ale už po krátkom zjazde pred nami stál Paterberg. Presne ten, ktorý v posledných rokoch rozhoduje o víťazovi Tour of Flanders, keďže ho jazdci absolvujú ako úplne posledný. Práve na ňom napríklad Cancellara ušiel v roku 2013 Saganovi.
Táto stojka má len 300 metrov, ale je taká strmá, že máte pocit, akoby ste narazili do steny. Opäť sa so zaťatými zubami štveráme slimačím tempom hore, moja priemerná rýchlosť dosahuje závratných 10 km/h. Po Paterbergu nasleduje ďalší príjemný úsek belgickým vidiekom, až sa dostaneme k podľa mňa najťažšiemu stúpaniu vo Flámsku - Koppenbergu. Ukáže sa vám už zospodu v plnej kráse, takže od začiatku ťaháte s rešpektom pred tým, čo vás čaká.
Maximálny sklon tu dosahuje 22%. Cesta je široká 2 metre a nemá ani krajnicu, po ktorej by sa dalo vyhnúť kockám. Prípadné zosadnutie z bicykla sa trestá návratom na začiatok, nasadnúť uprostred takéhoto kopca je nemožné.
Ako posledný nás čaká Taaienberg. Ostrieľaní predchádzajúcimi stojkami naň vytiahneme bez problémov, nie je totiž taký strmý a navyše po boku vedie luxusný betónový žľab... Po chrbte mi však behajú zimomriavky. Práve na tomto kopci sa každý rok začína jarná sezóna belgických klasík. Práve v tomto úseku útočí Boonen, Van Avermaet, Sagan, Cancellara & spol. Veľmi slastný pocit. Asi preto, že tieto miesta nie sú také sprofanované ako mnohé kopce z Tour de France, je môj zážitok z tejto jazdy oveľa silnejší a autentickejší.
Z Taaienbergu zamierime po malých kľukatých cestičkách späť. Kolorit prostredia celý čas tvoria veterné mlyny a poľnohospodárske statky. V tejto oblasti sú stovky kilometrov ciest ideálnych pre bicykle, s minimom premávky. Perfektná atmosféra, raj pre cyklistiku. Ak sem niekedy prídete a dáte si zopár kopcov v takomto štýle, ide o vyslovene pohodovú jazdu. Ak sem ale zamierite s cieľom dlhšej trasy s viacerými flámskymi "bergami" (v okolí Oudenaarde ich je údajne 90), treba počítať s oveľa väčšou náročnosťou.